Zasada działania zaginarki do blachy – jak zbudowana jest wyginarka?

31.03.2023r.

Giętarka do blachy to przydatne narzędzie wykorzystywane do obróbki metalu. Znajduje ona zastosowanie zarówno przy pomniejszych pracach blacharskich, jak i bardziej skomplikowanych procesach produkcyjnych. Zastanawiasz się jak działa giętarka do blachy? Chcesz wiedzieć czym charakteryzuje się budowa giętarki do rur? Zapraszamy do artykułu.   

Co to jest wyginarka?

Mówiąc najprościej, wyginarka jest to maszyna do gięcia metalu. Urządzenie umożliwia zaginanie różnych metalowych elementów w pożądany kształt. Zazwyczaj są to druty i blachy, jednak budowa giętarki umożliwia również odpowiednie uformowanie rur czy profili. Giętarka do blachy występuje pod różnymi nazwami, takimi jak wyginarka oraz zaginarka. Niektórzy pod pojęciem zaginarki rozumieją jeden z rodzajów giętarek – dekarskie. Jednak z powodzeniem można stosować każde z tych określeń zamiennie. To jak działa giętarka do blachy uzależnione jest od jej przeznaczenia, a co za tym idzie – jej rodzaju. W warsztatach powszechne zastosowanie mają również zawijarki, czyli urządzenia umożliwiające pocienianie blach i drutów.

Giętarka do blachy – rodzaje 

Wyginarki do blachy można sklasyfikować według kilku kryteriów. Najpopularniejszy podział jest najbardziej intuicyjny i odnosi się do przeznaczenia danej maszyny. Tym samym wyróżniamy: 

Popularny podział odnosi się również do sposobu działania. W tym przypadku mamy do czynienia z giętarkami ręcznymi oraz mechanicznymi. Giętarki ręczne to najprostsze konstrukcje, których mechanizm bazuje na szczękach oraz dźwigni. Bardziej skomplikowane giętarki są zautomatyzowane, oferując stabilną powtarzalność procesów, dobre tempo pracy oraz przede wszystkim precyzję. 

Budowa giętarki 

Budowa wyginarki oraz jej wielkość uzależniona jej w dużej mierze od konkretnego modelu oraz zastosowanych technologii. Profesjonalne zaginarki są wyposażone w wiele rozwiązań, które poprawiają komfort pracy. Są to siłowniki, sprężyny gazowe, płynna regulacja docisku, ogranicznik kąta gięcia oraz przesuwu blachy, zawijaki, nożyce krążkowe. Budowa zaginarki musi stanowić stabilną i wytrzymałą konstrukcję, aby nie uległa uszkodzeniu w trakcie obróbki metalowych elementów. Budowa giętarki w pewnym stopniu przypomina masywną temperówkę w której ostrza zostają zastąpione bardzo wytrzymałymi szczękami. 

Jak działa giętarka do blachy?

Zasada działania wyginarki do blachy jest zawsze taka sama. Urządzenie umożliwia wygięcie wyrobów metalowych pod odpowiednim kątem, wzdłuż płaszczyzny pionowej lub poziomej. Zazwyczaj jest obsługiwana przez wykwalifikowanego operatora, jednak znajduje ona zastosowanie również w pracach warsztatowych i instalacyjnych. Profesjonalne giętarki do blachy posiadają możliwość regulacji parametrów pracy, takich jak siła docisku, promień gięcia, grubość giętego metalu czy chociażby bombaż belki zaginającej. Z doborem giętarki odpowiedniej do twoich potrzeb może ci pomóc producent zaginarek do maszyn, posiadający największa wiedzę w tym zakresie. W końcu najlepiej zaciągnąć opinii u źródła! 

Wyginarki do blachy – zasada działania

To jak działa zaginarka do blachy uzależnione jest w dużej mierze od jej konstrukcji. Zasadnicza budowa giętarki umożliwia dociśnięcie blachy do stołu przez belkę dociskową. Elementy blachy, które wystają poza docisk są zaginane przez belkę gnącą. Wykorzystuje się do tego ruch prostoliniowy lub obrotowy, odpowiedni dla kierunku zaginanego materiału. Mówiąc prościej: jedna belka odpowiada za dociskanie wyrobu metalowego do stołu, podczas gdy druga belka wywiera nacisk na pozostałą część elementu, prowadząc do jego odkształcenia. Po osiągnięciu pewnego pułapu dochodzi do trwałego zakrzywienia metalowej części. Nie oznacza to jednak, że zmiany widoczne bezpośrednio po zagięciu utrzymują się na stałe. Po zwolnieniu obciążenia dochodzi do sprężenia powrotnego, czyli blacha stara się w pewnym stopniu powrócić do stanu pierwotnego. Taka metoda działania narażona jest na masę błędów, które można niwelować poprzez zastosowanie odpowiedniej siły lub wysokiej jakości zaginarek. Nieco odmienną zasadą działania cechuje się zawijarka krawędziowa, która do gięcia metalu wykorzystuje zestaw rolek. Odpowiednia regulacja rolek umożliwia tworzenie różnych rodzajów wygięć w metalowych elementach. Co do zasady, wykorzystuje się je przy pracy na mniejszych kawałkach blachy. 

Jak działa zaginarka do blachy – najważniejsze parametry

  • Szerokość robocza – standardowo wynosi 160 cm.
  • Maksymalność grubość blachy – powinna być dostosowana do materiałów na których najczęściej pracujemy. 
  • Wymiary i moc docisku belki dociskowej – im grubsze elementy zaginamy, tym większej mocy potrzebujemy.
  • Maksymalny kąt zagięcia – standardowo jest to 155°. 

Budowa wyginarki – podsumowanie 

Z powyższego tekstu dowiedziałeś się jak działa zaginarka do blachy. Budowa giętarki oraz zastosowane przy niej technologie mają kluczowe znaczenie dla potencjału obróbki metalu. Dobór odpowiedniej zaginarki powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb czyli konkretnego wyboru metalowego na którym pracujemy najczęściej.